Dodany: 2011-03-21 09:32:49

Na czym polega partnerstwo publiczno-prywatneW mieście potrzeba basenu! Mówią mieszkańcy danego miasta. Prezydent rozkłada ręce gdyż budżecie miasta na najbliższy rok nie zaplanowano takiego wydatku, a wkład własny w taka inwestycję musiałby być wysoki.

 

Co w takiej sytuacji robią zdolne, rozwojowe samorządy? Sięgają po partnerstwo publiczno-prywatne, które to zakłada pewna współpracę w zakresie budowy, organizacji i zarządzania danym obiektem i terenem pod inwestycję. Przykładem może być budowa w danym mieście galerii handlowej na ternie miasta przez przedsiębiorcę, który w zamian jest w stanie dodatkowo wybudować w mieście w tym samym obiekcie stadion miejski.

 

Partnerstwo publiczno-prywatne opłaca się zarówno prywatnemu inwestorowi jak i miastu, które nie dysponuje odpowiednio wysokim budżetem i wkładem własnym potrzebnym do realizacji projektu. Partnerstwo publiczno –prywatne podejmowane jest również po wybudowaniu danego obiektu. Oba bowiem podmioty uczestniczące w jego powstawaniu maja prawo do zarządzania obiektami.  Ten rodzaj umowy obowiązuje również w przypadku przejmowania przez prywatna firmę praw do jednostki do tej pory należącej do samorządu miasta. Szczegóły zawsze zawarte są w umowie o tymże partnerstwie..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Na czym polega partnerstwo publiczno-prywatne
Nick: