Partnerstwo publiczno-prywatne jest szczególnie korzystne dla tych samorządów, które nie posiadają środków na realizację kosztownych inwestycji, jednak są one niezbędne do zrealizowania.
Kiedy środki unijne nie wystarczają a wkład własny jest zbyt mały samorządowy sięgają właśnie po partnerstwo publiczno-prywatne. W ramach elementu partnerstwo publiczno-prywatne buduje się baseny, organizuje parkingi, wspomaga jednostki ochrony zdrowia, a dodatkowo dba o środowisko. W Polsce umowa PPP najczęściej lokowana jest w sektorach inwestycji drogowych czyli w sektorze transportowym.
Powstają kolejne drogi, autostrady czy nawet szlaki kolejowe. Sektor obiektów publicznych również pełen jest umów opartych o partnerstwo publiczno-prywatne. Powstają więc szkoły, szpitale czy areszty. W ramach PPP ku uciesze Unii europejskiej powstają również liczne fabryki utylizacji odpadów w sektorze ochrony środowiska. PPP pojawia się również w sektorach usług komunalnych. Partnerstwo takie pojawia się w Polsce niemal w każdym sektorze polskiej gospodarki..